Zakończenie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego sł.B. Magdaleny Mortęskiej

Niedziela, 05 Wrzesień 2021 r.

ZAKOŃCZENIE ETAPU DIECEZJALNEGO

PROCESU BEATYFIKACYJNEGO SŁUGI BOŻEJ MAGDALENY MORTĘSKIEJ

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

W przyszłą niedzielę (12 IX) przeżywać będziemy beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i założycielki zgromadzenia Franciszkanek Służebniczek Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Matki Elżbiety Róży Czackiej. Będzie to okazja do głębszego poznania duchowych sylwetek nowych błogosławionych oraz do ponownego uświadomienia sobie powszechnego powołania do świętości, która jest ostatecznym celem ewangelizacyjnej misji Kościoła.

Nasza wspólnota diecezjalna modlitewnie wpisuje się w to wydarzenie, ale jest także wdzięczna Bogu za dar osób, które pozostawiły niezatarty ślad swej świętości na ziemi toruńskiej. Do ich grona należą bł. Juta z Chełmży, bł. Jan Łobdowczyk, bł. Matka Maria Karłowska, bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski i Sługa Boży bp Adolf Szelążek. Są oni naszymi orędownikami i przykładami spełnionego człowieczeństwa.

Dzisiaj raz jeszcze pragnę wyrazić wdzięczność Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości, za ten dar a równocześnie podzielić się radością z faktu, że rozpoczęty w 2016 roku diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie oraz odnowicielki życia zakonnego na naszych ziemiach dobiegł końca.

Ostatnia publiczna sesja procesu diecezjalnego odbędzie się we wtorek, 14 września o godz. 11.00 w chełmińskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po sesji odprawiona zostanie uroczysta Msza święta, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a homilię wygłosi abp Edmund Piszcz.

Serdecznie zapraszam na tę uroczystość duchownych, osoby konsekrowane i świeckich. Jednocześnie zachęcam do głębszego poznania osoby i dzieła Magdaleny Mortęskiej oraz do modlitwy o rychłą jej beatyfikację. Niechaj przykład jej życia zachęca nas do podejmowania codziennego wysiłku osobistego uświęcenia, będącego wysoką miarą życia chrześcijańskiego.

Toruń, 5 września 2021 r.

Wasz biskup Wiesław