Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świetego Wawrzyńca
Kiełpiny

Liczba katolików rośnie, a księży ubywa, dane na 31 grudnia 2021 r.

Niedziela, 22 Październik 2023 r.

Liczba katolików rośnie, a księży ubywa, dane na 31 grudnia 2021 r.


Statystyki przed Dniem Misyjnym: liczba katolików rośnie, a księży ubywa

Globalnie wzrasta liczba katolików przypadających średnio na 1 kapłana. To jedna z danych podawanych w statystykach Kościoła powszechnego przygotowanych z okazji obchodzonego w najbliższą niedzielę Światowego Dnia Misyjnego. Podsumowanie takie regularnie prezentuje Agencja Fides. Obecna jego odsłona przedstawia informacje zebrane do 31 grudnia 2021 r. Widać tam w porównaniu do poprzedniego okresu pewne zmiany.
 
Po pierwsze, liczba katolików zmalała tylko w Europie (o 244 tys.), podobnie jak to dotyczy całej populacji, która zmniejszyła się wyłącznie na Starym Kontynencie (o 224 tys.). Trzeba tutaj zaznaczyć, że Ameryki są tutaj podawane jako jeden kontynent. Warto też dodać, iż procentowy udział członków Kościoła w ludności światowej nieznacznie spadł – o 0,06 proc. W skali kontynentów wzrósł on minimalnie jedynie w Afryce i w Amerykach.

Ewidentne zmalała liczba kapłanów, seminarzystów, zakonników i zakonnic, a także misjonarzy i katechetów świeckich. Wzrosty te grupy odnotowały tylko w Afryce i, w przypadku większości z nich, w Azji. Właśnie z tego wynika między innymi również fakt, iż w zaprezentowanych statystykach na jednego księdza na świecie przypada 3 tys. 373 katolików, o 59 więcej niż w danych za okres poprzedzający.

Poza samą globalną liczbą członków Kościoła wyraźnie zwiększyła się również ilość diakonów stałych (49 tys. 774, czyli o 541 więcej niż w danych z roku wcześniej). Ten fenomen dotyczy wszystkich kontynentów.

źródło informacji: Vatican News

MSZE ŚWIĘTE

Od poniedziałku do soboty:
17.00

W niedzielne i święta nakazane:
sobota (lub w przeddzień) 18.00 dodatkowa 16.30
niedziela 8.30, 11.00 dodatkowa 9.45

Kościół otwarty codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą

Spowiedź

Pół godziny przed każdą Mszą Świętą

W PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA:
- godzinę przed wieczorną Mszą Świętą,
- od godziny 20.30 do godziny 23.30

W innym czasie ustalonym z kapłanem 

BIURO PARAFIALNE

Czynne po każdej mszy