Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świetego Wawrzyńca
Kiełpiny

Jak mądrze i po Bożemu przeżyć uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wiernych Zmarłych

Niedziela, 06 Październik 2024 r.

Jak mądrze i po Bożemu przeżyć uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wiernych Zmarłych


Zaduszki Challenge

Cmentarz to święte i ekologiczne miejsce. Niech tak pozostanie!… Przykro patrzeć na stosy plastikowych, wątpliwej urody ozdób… słyszymy w jesienne dni co roku. Zatem wyruszając na groby naszych bliskich przemyślmy sobie, co wtedy jest ważne, a co najważniejsze. Czy groby trzeba przykryć tonami plastikowych ozdób i kopcących zniczy. Warto też zobaczyć składowiska odpadów tuż za murem cmentarza, które zanieczyszczają środowisko i szpecą okoliczny krajobraz. U nas prezentujemy kilka praktycznych eko-porad jak mądrze i po Bożemu przeżyć Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przeczytaj, zanim udasz się na groby bliskich!

Nadchodzi czas odwiedzania cmentarzy. Z jednej strony modlitwa, zaduma, pamięć, spotkania rodzinne. Z drugiej – nieunikniona (?) konieczność dołączenia do gorączki kupowania: coraz większych zniczy, lampek na baterie, ozdób...
Iluż z nas z poddaje się tej przesyconej konsumpcji w imię - no właśnie czego? Tradycji? Szacunku dla zmarłych? A może działamy pod presją rodziny? Na szczęście w porę przychodzą coraz liczniejsze głosy wołające o opamiętanie. REFA na czele z o. Stanisławem Jaromi od lat apeluje, by pomyśleć o bardziej przyjaznym dla środowiska przyozdabianiu nagrobków i zobaczyć odpady które tam po nas zostają. Przypominamy nasze Pięć "eko-porad" na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
O. Grzegorz Kramer SJ proponuje: „Może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przekażemy tym, którzy żyją i potrzebują pomocy?". Przecież to realizacja prawdziwej Tradycji, której warto się trzymać: modlitwa, post, jałmużna! I ekologii - troski o nasz wspólny dom.

        Idąc tym tropem rzucamy wyzwanie na Zaduszki:
1. Pamiętaj o zarezerwowaniu czasu na modlitwę, Eucharystię, chwilę refleksji.
2. Uciesz się żyjącymi na tym świecie: rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.
3. Szanuj życie. Uważaj na drodze!
4. Znacząco zmniejsz ilość kupowanych „akcesoriów cmentarnych". Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na jakieś dobro, na przykład wesprzyj organizację charytatywną. Nakarm kogoś głodnego. Równocześnie będzie ekologicznie! Pomyśl, czy zmarli najbliżsi patrząc na nas z góry bardziej ucieszą się właśnie z tego, czy z najnowszego modelu znicza XXL z pulsującymi diodami?
5. Wybierz świece, znicze bardziej przyjazne dla środowiska albo zrób je samemu. Zrezygnuj ze sztucznych kwiatów – na rzecz naturalnych, które ulegną biodegradacji. Nie używaj toksycznych środków do czyszczenia płyt nagrobnych, które zanieczyszczą glebę i wody podziemne (zastosuj ekologiczne odpowiedniki). Segreguj odpady.
6. Jeśli odczuwasz presję ze strony rodziny i dotychczas niemalże ścigaliście się na wielkość zniczy - odpuść. Szczera modlitwa i wszystko powyższe mają naprawdę większe znaczenie.

Michał Lewicki /red.

źródło: Zaduszki Challenge 2019 - Święto Stworzenia - Portal Chrześcijańskich Ekologów (swietostworzenia.pl)

MSZE ŚWIĘTE

Od poniedziałku do soboty o godzinie 18:00 
(od listopada do niedzieli przed Środą Popielcową o godzinie
17.00)

W niedzielne i święta nakazane:
sobota (lub w przeddzień) 18.00 dodatkowa 16.30
niedziela 8.30, 11.00 dodatkowa 9.45

Kościół otwarty codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą

Spowiedź

Pół godziny przed każdą Mszą Świętą

W PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA:
- godzinę przed wieczorną Mszą Świętą,
- od godziny 20.30 do godziny 23.30

W innym czasie ustalonym z kapłanem 

BIURO PARAFIALNE

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca
parafia-kielpiny.eu


* czynne w dni powszednie po mszach o godzinie 18:00, 
można ustalić inny termin przez kontakt SMS na numer telefonu komórkowego 604 718 187

* nieczynne w niedziele i święta nakazane